امروز:چهارشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۶
زمان انتشار : سه شنبه, شهریور ۳۰ام, ۱۳۹۵ | پرینت مطلب |نادیا بابائی| بازديد: 224 بار

اثرات مرگبار تغییر آب و هوا

در اینجا به پنج بیماری مرگبار در نتیجه تغییرات آب ‌و هوایی، اشاره می شود:

سیاه زخم

انتشار غیر قابل کنترل متان در جو، تنها نگرانی ناشی از ذوب لایه منجمد دائمی سیبری نیست. با ذوب شدن این لایه منجمد، بیماری‌ های مرگباری که برای صدها هزاران سال در زیر آن ‌ها مدفون شده بودند، ممکن است مجددا زنده شده و به سرعت به حیوانات و انسان ‌ها شیوع یابند.

   در ژوئیه امسال، لاشه یک گوزن شمالی بر اثر گرم شدن هوا از زیر یخ‌ها بیرون آمد و باعث نخستین شیوع سیاه زخم از سال ۱۹۴۱ تاکنون شد. این امر باعث از بین رفتن بیش از ۲۰۰۰ گوزن شمالی و بیمار شدن ۱۳ نفر در سیبری شد.

زیکا

با افزایش دما در ارتفاعات بالا، بیماری ‌هایی که زمانی به مناطق استوایی محدود بودند، اکنون از استوا به آمریکا و سایر بخش ‌های جهان که با بیماری ‌های ناشی از پشه مانند زیکا روبرو نبودند، منتقل شده ‌اند. پشه‌های ناقل ویروس اکنون مرزهای آمریکا را رد کرده و در فلوریدای جنوبی نیز گسترش یافته‌ اند که باعث ایجاد یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی شده‌ اند.

   موسسات ملی بهداشت اخیرا هشدار داده ‌اند که احتمالا مقصد بعدی زیکا، تگزاس و لویی‌زیانا خواهند بود. به گفته دانشمندان جوی، هر چه هوا گرمتر می ‌شود، رشد این پشه از درون تخم به بلوغ سریع‌ تر شده و با سرعت بیشتری ویروس تولید می ‌کنند.

بیماری منتقله از کنه

کنه ‌ها یکی دیگر از ناقل‌ های بیماری مانند پشه‌ ها هستند و احتمالا در اثر تغییرات آب‌و هوایی و طولانی‌تر و داغ ‌تر شدن تابستان، به مناطق جدید مهاجرت کرده و فعال‌تر می ‌شوند. بابزیوز یک بیماری منتقل شده از راه کنه است که شیوع آن اخیرا در آمریکا افزایش یافته است.

   این عفونت تک‌ یاخته‌ای بیشتر در شمال شرق و غرب میانه بالای آمریکا شیوع پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۱۰۰ مورد بابزیوز در ۱۵ ایالت آمریکا گزارش شد.

   بیماری لایم یکی دیگر از بیماری‌های منتقل شده از راه کنه است که اگر گرمایش جهانی باعث شیوع ادامه ‌دار آن شود، ممکن است به سمت ایالت ‌های شمالی کشیده شود. کنه عامل این بیماری نوعی کنه پا سیاه آمریکایی است که به آن کنه گوزن نیز گفته می‌ شود. به گزارش وزارت بهداشت مینه‌سوتا، شیوع بیماری لایم در این ایالت در سال ‌های اخیر افزایش داشته که نشانگر مهاجرت این موجود به سمت شمال است.

بیماری‌ های زامبی

بیماری‌های زامبی ویروس‌ مرگبار دیگری هستند که در زیر لایه منجمد قطبی مدفون شده ‌اند، اما با ذوب شدن آن در اثر گرم شدن تدریجی جهان، ویروس‌های نئاندرتال، آبله یا سایر بیماری‌ها باستانی ممکن است پس از هزاران سال مجددا به محیط انتشار یابند.

   محققان در سال ۲۰۱۵ یک ویروس غول‌پیکر را که در زیر لایه منجمد قطبی برای ۳۰ هزار سال مدفون شده بود، پیدا کردند و دریافتند که هنوز عفونت ‌زا است. البته این ویروس تنها می ‌تواند آمیب‌ها را مبتلا کند و برای انسان خطرناک نیست. اما ممکن است ویروس‌های خطرناک دیگری برای انسان باشند که در زیر این لایه یخی منجمد شده‌اند. نئاندرتال‌ها و انسان‌ ها تا ۲۸ هزار سال قبل در سیبری زندگی می‌کردند و ممکن است برخی بیماری‌های خطرناک برای هر دو گونه در آنجا وجود داشته باشند.

وبـا

شیوه بیماری مرگبار وبا می‌تواند با ادامه‌دار شدن تغییرات آب‌ و هوایی تغییر کند زیرا این بیماری باکتریایی که باعث اسهال شدید و کم شدن آب بدن می‌شود،‌ به اقیلم‌های گرم و آب‌های گرم جذب می‌شود. وبا از طریق آب‌ های آلوده شیوع پیدا کرده و ممکن است در کشورهای در حال توسعه دارای بهداشت ضعیف که در خط اول تغییرات آب ‌و هوایی قرار دارند، گسترش پیدا کند.

   دمای بالا و توفان‌ های شدید ناشی از تغییرات آب‌ و هوایی می ‌تواند به بروز سیل‌ هایی منجر شود که آب آلوده را در اطراف منتشر خواهند کرد. وبا هر ساله بیش از ۱۰۰ هزار تن را در جهان از بین می‌ برد.

منبع: ایسنامطالب مرتبط


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

avatar

نویسنده: نادیا بابائی