امروز:سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶
زمان انتشار : شنبه, شهریور ۱ام, ۱۳۹۳ | پرینت مطلب |ابراهیم مسگری| بازديد: 178 بار

جو زمین، مملو از ترکیب شیمیایی ممنوعه

تحقیقات صورت گرفته توسط ناسا نشان می‌دهد، جو زمین حاوی مقادیر زیادی از ترکیب شیمیایی تخریب‌کننده لایه ازن است، درحالیکه استفاده از آن طی ۲۵ سال گذشته ممنوع شده بود.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لایه ازن در جو بین ۱۵تا ۳۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار داشته و نقش حیاتی در مسدود کردن پرتوهای مضر فرابنفش خورشید ایفا می‌کند؛ تخریب این لایه باعث بروز سرطان در انسان و مشکلات تولید مثل در حیوانات می‌شود.
طبق پروتکل ۱۹۸۷ مونترال، استفاده از گازهای کلروفلوئوروکربن (CFCs) که منجر به تخریب لایه ازن و افزایش سوراخ این لایه بر فراز قطب جنوب می‌شود، ممنوع است؛ استفاده از تتراکلرید کربن (CC14) که پیش از این در مواد تمیز‌کننده یا تجیهزات خاموش‌کننده آتش استفاده می‌شد، نیز بر اساس این پروتکل در سراسر جهان ممنوع شد.
در سال ۲۰۰۸ تتراکلرید کربن حدود ۱۱ درصد از کلر تخریب کننده لایه ازن را به خود اختصاص داده بود که این میزان برای کاهش روند آسیب‌دیدگی لایه ازن کافی نیست.
درحالیکه میزان انتشار تتراکلرید کربن بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ به پایین‌ترین سطح خود رسید، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از انتشار سالانه ۳۹ کیلوتن CC14 در جو زمین است.
محققان ناسا از کشف این میزان تتراکلرید کربن در جو زمین با وجود ممنوعیت استفاده از آن شگفت زده شده‌اند.
«چیینگ لیانگ» از محققان علوم جوی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: به نظر می‌رسد که منبع نشت صنعتی ناشناخته‌ای منجر به تولید و انتشار این میزان تتراکلرید کربن در جو زمین شده است.
اکنون محققان قصد دارند منبع این انتشار را شناسایی کرده و مشخص کنند که آیا یک فرآیند فیزیکی نامشخص منجر به این مسأله شده یا منبع ناشناخته‌ای باعث انتشار این میزان CC14 در جو شده است؟

نتایج تحقیقات ناسا در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.مطالب مرتبط


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

avatar

نویسنده: ابراهیم مسگری

دانشجوی دکتری مخاطرات آب و هوایی دانشگاه سیستان و بلوچستان