امروز:سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶
زمان انتشار : پنجشنبه, فروردین ۴ام, ۱۳۹۵ | پرینت مطلب |سید اسعد حسینی| بازديد: 491 بار

شهر شطرنج، آب گرم و گردشگری + عکس

«جرموک» با واژه‌ی «گرم» فارسی هم‌ریشه دانسته می‌شود؛ شهری که به آب معدنی‌اش شهره است و نیز مسابقه‌های شطرنجش. این شهر در جنوب ارمنستان که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، حالا در سودای آن است که به یک مرکز پررونق گردشگرپذیر تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، شهر جرموک Jermuk در استان وایوتس زور در جنوب ارمنستان، در زمان اتحاد جماهیر شوروی هم به‌واسطه‌ی چشمه‌های آب گرم و آبشارهایش، به‌عنوان یک تفرج‌گاه مطلوب، معروف بود.

در این راستا، آب معدنی گازدار جرموک به‌عنوان یک محصول دارای خاصیت درمانی نه‌تنها در سراسر ارمنستان به‌فروش می‌رسد، بلکه در سایر کشورها هم بازاریابی می‌شود. از این رو، وقتی در کارخانه‌ی آب معدنی جرموک برای بازدید رسمی حاضر می‌شوید، برچسب طراحی‌شده برای کشور شما را که روی بطری‌ها می‌چسبانند، به شما نشان می‌دهند تا ارتباط بهتری هم برقرار شود.

جرموک طبیعت کم‌نظیری دارد که زیبایی‌هایش در پاییز و بهار به اوج می‌رسد. ترکیب جنگل، کوهستان، دریاچه، چشمه‌های آب گرم و آبشار، کافی بوده است تا مسؤولان ارمنی، با احداث امکان‌های اقامتی ازجمله چند هتل و رستوران، برگزاری مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج و برخی فعالیت‌های دیگر، این هدف را در سر بپرورانند که این منطقه را دوباره به یک هدف گردشگری تبدیل کنند.

ارمنستان

مجموعه‌ی چشمه‌های آب گرم جرموک شبیه آن چیزی است که در برخی جامعه‌های دیگر، ازجمله کارلو ویواری جمهوری چک وجود دارد. زیر یک راهرو مسقف با معماری قرون تاریخی اروپایی، از دل مجسمه‌هایی سنگی که معمولا هفت‌تا هستند، آب گرم معدنی خارج می‌شود که برای خوردن آب آن‌ها، از ظرف‌های مخصوصی شبیه گلاب‌دان‌های قدیمی خودمان استفاده می‌شود.مطالب مرتبط


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

avatar

نویسنده: سید اسعد حسینی

دکتری اقلیم شناسی از دانشگاه محقق اردبیلی