امروز:سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶
زمان انتشار : جمعه, اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۴ | پرینت مطلب |مهران فاطمی| بازديد: 802 بار

مدل های سری CMIP3 را فراموش کنید!

در طی چند ماه گذشته پرسش های زیادی در مورد استفاده از برونداد مدل های سری CMIP3 که تحت سناریوهای انتشار A2، B2 اجرا شده اند، پرسیده می شود، مانند این پرسش:
“. . . من دانشجوی مقطع . . . دانشگاه . . .  هستم، یک سوال در مورد سناریوهای جدید و قدیم داشتم یک قسمت از پایان نامه من در مورد شبیه سازی اقلیم آینده است. چون از مدل لارس استفاده می کنم و این مدل سناریوهای جدید نداره مجبورم از سناریوهای قدیم استفاده کنم. می خواستم بدونم اگر از سناریوهای قدیم استفاده کنم در کار من مشکلی پیش می آد و خروجی کار من زیر سوال نیست؟ و می تونم مقاله پایان ناممو چاپ کنم؟ . . .”

پاسخ:

در جواب بایستی به موارد زیر اشاره کرد:

الف-مدل های سری CMIP3در سال ۲۰۰۷ و پس از تصمیم کارگروه ویژه برنامه WCRP سازمان جهانی هواشناسی منتشر شدند و شامل تعدادی از مدل های گردش کلی جو هستند که توسط کارگروه مذکور تایید شده اند. این مدل ها تحت سناریوهای انتشار SRES مانند A2، B2 و . . .  اجرا شده اند؛ از برونداد این مدل ها در تهیه گزارش چهارم IPCC استفاده شده است. اما در تهیه گزارش پنجم که به تدریج از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ منتشر شد، از برونداد مدل های سری CMIP5 استفاده گردید(از مدل های سری CMIP4 در هیچ یک از گزارش های IPCC استفاده نشد) که انتخاب این سری از مدل ها هم به عهده برنامه جهانی پژوهش های اقلیمی سازمان جهانی هواشناسی-یعنی WCRP-بوده است. این مدل ها از سناریوهای جدید RCP (شامل RCPهای ۲٫۶، ۴٫۵، ۶ و ۸٫۵) استفاده می کنند. تفاوت عمده سناریوهای RCP و SRES در این است که اولی خط سیر توازن واداشت تابشی ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۱۰۰ بر حسب وات بر متر مربع مشخص میکند، مثلا در سناریوی RCP8.5، توازن واداشت تابشی در منتهی الیه جو و در سال ۲۱۰۰ حدود ۸٫۵ وات بر متر مربع خواهد بود یعنی تابش ورودی منهای خروجی از جو مثبت ۸٫۵ وات بر متر مربع است که این انباشت ۸٫۵ وات بر مترمربع در سامانه جو منجر به افزایش دمای کره زمین می گردد، اما سناریوهای سری SRES خط سیر غلطت گازهای گلخانه ای را مشخص می کنند.
ب-بنابراین با توجه به انتشار سناریوهای جدید، هر کار تحقیقی هم که بعد ازانتشار این داده های انجام می شود، بایستی بر اساس داه های جدید باشد مگر اینکه بخواهیم مطالعات تطبیقی انجام بدهیم. لذا داوران مجلات و پایان نامه این موضوع را مد نظر قرار می دهند و اگر کاری بر اساس سناریوهای قدیمی انجام گیرد، قطعا جای ایراد و اشکال دارد.
ج-راه حل چیست؟ همانطور که می دانید، تاکنون مدل لارس برای سناریوهای جدید RCP به روزرسانی نشده است، لذت بسیار سخت است که از این مدل برای ریزمقیاس نمایی سناریوهای RCP استفاده کرد. یک راه خیلی سخت و وقت گیر برای حل این مشکل در مدل لارس وجود دارد . آنهم تدوین سناریوهای تغییر یا WG خاص مدل لارس است که خود محقق با داشتن داده های روزانه یک مدل کلی جو از سری CMIP5 می تواند اینکار را انجام دهد(در صفحه ۲۰ راهنمای لارس توضیحات  این روش آورده شده است). اولین مشکل در تدوین سناریوهای WG دسترسی به داده های روزانه است. همانطور که می دانید دسترسی به داده های روزانه مدل های سری CMIP5 سخت است ولی از این لینک می توانید آنها را دریافت کنید. دقت کنید حجم آنها خیلی زیاد است. یک راه دیگر این است که از مدل SDSM استفاده کنید. این مدل مزایایی نسبت به لارس دارد از جمله اینکه همبستگی مکانی بین دو ایستگاه مجاور را حفظ می کند و تصادفی نیست. برای دانلود داده های ورودی این مدل از این لینک کمک بگیرید. البته در این لینک فقط داده های مدل CanESM2 تحت سناریوهای RCP در دسترس می باشد. نحوه کار با SDSMرا در اینجا توضیح داده ام. یک راه حل دیگر استفاده از روش عامل تغییر برای ریزمقیاس نمایی برونداد مدل های سری CMIP5 تحت سناریوهای RCP می باشد که در این لینک راجع به آن توضیح داده شده است.
منبع: وبلاگ دکتر ایمان باباییان


مطالب مرتبط

نویسنده : رحیمی Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : سه شنبه, اردیبهشت ۶ام, ۱۳۹۵
ساعت : ۱۷:۴۳

با سلام،
از نظر من تغییر اقلیم در ایران ( علی رغم اهمیت اون در سایر جهان ) تنها ماده المواد ارتقای بعضی از اساتید رو فراهم می کنه و صرفاً یک بازی محاسباتی هست. به نوعی با این آمار بازی بی نتیجه که هیچ هدف مشخصی رو دنبال نمیکنه!نمیشه برنامه ریزی بلند مدت داشت…پس تکلیف برنامه ریزی هایی که تا حالا با برنامه چهارم شده چی میشه؟؟؟با استدلالی که در متن وجود داره به نظر میرسه UNFCCC داره صرفا ماده اولیه این بازی رو تهیه میکنه!که البته بعید میدونم در دنیا یک همچین استدلالی زیاد طرفدار داشته باشه!!از نظر من نه تنها نباید فراموش کرد بلکه باید منتظر بود و دید چند درصد پیش بینی ها صحیح بوده!حتی پیش بینی های گزارش سوم!

نویسنده : مهران فاطمی Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : شنبه, اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۵
ساعت : ۰۲:۱۸

با سلام
به هر حال باید خروجی مدلها را با واقعیت های عینی سنجید و بعد قضاوت کرد و البته در خصوص اساتید بهتر است محترمانه تر و با احتیاطتر قضاوت کنیم

نویسنده : MATIN Romania
تاریخ : دوشنبه, شهریور ۷ام, ۱۳۹۵
ساعت : ۰۸:۵۱

سلام . ببخشید اقای فاطمی میشه لطفا در مورد مدل canesm2مطلب بذارید؟ کلا مدلو توضیح بدین … اسم این مدل مخفف چیه؟

نویسنده : سید اسعد حسینی Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : جمعه, آبان ۲۷ام, ۱۳۹۵
ساعت : ۱۱:۲۱

با سلام
این مدل مخفف Canadian Earth System Model است که چهارمین نسل از مدل‌های آب‌وهوایی است که توسط مرکز مدل‌سازی و تحلیل آب‌وهوایی کانادا (CCCma) زیر نظر سازمان محیط زیست این کشور توسعه‌یافته است.

نویسنده : عباس Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : سه شنبه, اسفند ۳ام, ۱۳۹۵
ساعت : ۱۵:۵۲

با سلام.ببخشید مدل Sadcm3 که از مدل های GCM هست از گزارش پنجم IPCC حمایت میکنه؟


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

avatar

نویسنده: مهران فاطمی

مهران فاطمی دانشجوی دکترای آب و هواشناسی گرایش مخاطرات آب و هوایی دانشگاه یزد