امروز:سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶
زمان انتشار : سه شنبه, شهریور ۲۵ام, ۱۳۹۴ | پرینت مطلب |ابراهیم مسگری| بازديد: 781 بار

ویروس های ۳۰ هزار ساله ای که با ذوب یخ بیدار می شوند!

دانشمندان از آزاد شدن ویروس‌های باستانی بر اثر گرمایش جهانی و آب شدن یخ های قطب خبر دادند که می تواند خطراتی نیز برای سلامت جامعه بشری به همراه داشته باشد.

4370262641_356cbde5ee_o

از سال ۲۰۰۳ ویروس‌های بزرگی با اندازه‌ای بیشتر از ۰٫۵ میکرون در پرمافراست نواحی قطبی که لایه‌ای از خاک یخ‌زده در این نواحی است، کشف شدند. اما اکنون این نگرانی مطرح می شود که همزمان با تداوم گرمایش زمین و ذوب شدن حجم بیشتری از یخهای قطبی، این ویروس ها سر از آبهای آزاد جهان در آورند، ویروسهایی که گفته می شود بیش از ۳۰ هزار سال قدمت دارند! این ویروس قدیمی Mollivirus sibericum نام دارد و می‌تواند به آمیب‌ها سرایت کند که همین امر منجر به بروز نگرانی‌هایی در بین دانشمندان شده‌ است.

دانشمندانی که این وضعیت را بررسی می کنند از مطالعه ی ویروسهای ۳۰ هزار ساله ای نظیر “مولی ویروس” خبر می دهند که در محیطهای یخ زده ای همچون لایه پرمافروست قطب به دام افتاده اند. آنها هشدار می دهند که این ویرسهای باستانی، می تونند آمیب های امروزی را آلوده کنند که این مسأله می تواند نگرانی های زیادی را به همراه داشته باشد.

تصویری از مولی ویروس 30 هزار ساله که تنها زیر نور میکروسکوپ قابل‌ رویت است و اندازه آن 0.5 میکرون است.

دانشمندان با اشاره به این موضوع که تاکنون چند نمونه محدود از این ویروس ها را شناسایی کرده و مطمئن هستند که خطری برای سلامت انسانها به همراه ندارند اما از خوش خیم بودن سایر ویروسهای باستانی اطمینان خاطر ندارند. از این رو این نگرانی در میان بسیاری از دانشمندان مطرح شده مبنی بر اینکه همزمان با ذوب شدن یخهای قطبی، دسته ای از ویروسهای مرگبار سر از آبهای آزاد جهان درآورده و به تدریج به زیستگاههای انسانی نزدیک شوند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی PNAS منتشر شده است.

برگرفته از:سایت علمی بیگ بنگ / منبع: popsciمطالب مرتبط

نویسنده : مهدی اسدی Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : شنبه, مهر ۱۲ام, ۱۳۹۴
ساعت : ۰۵:۰۶

عالی


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

avatar

نویسنده: ابراهیم مسگری

دانشجوی دکتری مخاطرات آب و هوایی دانشگاه سیستان و بلوچستان