امروز:سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۶
زمان انتشار : سه شنبه, اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۴ | پرینت مطلب |رضا ابراهیمی| بازديد: 343 بار

وقتی گرمایش زمین خلاقیت را نابود می کند

1680628

نتایج نگران کننده مطالعه ای نشان می دهد حرارت سوزان در استرالیا نه تنها زیان گسترده ای به اقتصاد این کشور وارد کرده است بلکه موجب شده تا بخشهایی از آن دیگر به داشتن آب و هوای به شدت گرم عادت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، گرمای شدید در استرالیا که کارشناسان عنوان «استرس حرارتی» را برای توصیف شدت آن به کار می برند، ضرر و زیان سالانه ۶.۲ میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور پهناور وارد کرده است. اما نکته نگران کننده تر این است که سایر کشورها نیز ممکن است در آینده و همزمان با شدت یافتن فرآیند گرمایش زمین دارای مناطق وسیعی شوند که روزهای بسیار گرم و سوزان آن هم برای مدت طولانی به یک رویه عادی تبدیل شود.

مطالعه جامعی که توسط گروهی از محققان دانشگاه چارلز داروین استرالیا انجام شده حکایت از آن دارد که مردم این کشور به طور میانگین ۴.۴ روز از سال را تنها به دلیل گرمای شدید مرخص می گیرند. همچنین ۷۰ درصد سؤال شوندگان اعلام کردند که به دلیل افزایش دمای هوا بازده کاری کای کمتری نسبت به گذشته پیدا کرده اند.

نکته جالب توجه اینجاست که ضرر و زیان قابل توجهی که استرالیا از جانب تداوم موج گرما متحمل می شود معادل چهار دهم دصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است حال آنکه این رقم بیشتر از هزینه ای است که سرزمین کانگروها برای کاستن از حجم آلاینده های کربنی و رساندن آن به صفر تا سال ۲۰۵۰ صرف می کند، رقمی که برآورد می شود بین یک تا دو دهم درصد از تولید ناخالصی این کشور باشد.

کارشناسان از این نکته بیم دارند که با تداوم این روند، خلاقیت و بازده کاری در میان استرالیایی ها به عنوان یک بیماری عمومی گسترش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر


برچسب‌ها
نویسنده : arshad Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : سه شنبه, اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۴
ساعت : ۲۰:۵۴

با سلام ممنون از مطلب خوبتون اقای دکتر بقیه مطالب کتاب ترمودینامیک رو بر روی وبلاگ قرار نمی دهید؟با تشکر

نویسنده : رضا ابراهیمی Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : سه شنبه, اردیبهشت ۱۶ام, ۱۳۹۴
ساعت : ۲۲:۵۹

با سلام
دوست عزیزمتاسفانه در این وب سایت امکان اموزش و توضیحات آن نیست و کاری وقت گیر می باشد به نطرم شما کتاب دینامیک در جو دکتر مسعودیان و یا هواشناسی بایرز و هولتن را شروع به خواندن کنید اگر سوالی داشتید و عمری برای ما باقی بود جوابگوی سوالتان باشیم

نویسنده : fatemeh Iran (ISLAMIC Republic Of)
تاریخ : سه شنبه, اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۴
ساعت : ۱۲:۳۲

با عرض سلام و خسته نباشید.
می توانم خواهش کنم مطالب کتاب دینامیک جو را برایمان به صورت جلسه ای توضیح دهید .باتشکر

avatar

نویسنده: رضا ابراهیمی

reza ebrahimi Ph.D Climatology yazd University